A construction crane has a boom which extends 50 ft from the base. If the crane is stationed 30 ft from a building, how high up the building wall can the crane reach?

Respuesta :

Answer:

ok

give me your small turi

Answer:

The crane will go 40 ft up the building wall.

Step-by-step explanation:

To solve this, we need to use the Pythagorean Theorem, a²+b²=c².

First, we know that the crane is stationed 30 ft away from the building. As such, we know this is one of the legs of our right triangle. We also know that the hypotenuse is the boom of a construction crane, so we know that 50 will be c. Now, we simply plug in the equation. Remember that the building height will be the other missing leg we need to find.

30²+b²=50²

900+b²=2500

900-900+b²=2500-900

b²=1600

√b²=√1600

b=40

The crane will reach up to 40 ft up the building.

ACCESS MORE
EDU ACCESS