A car starts from rest and accelerates to a speed of 60 mph in 12 sec. It travels 60 mph for 1 min and then decelerates for 20 sec until it comes to rest. The speed of the car s(t) (in ) at a time t (in sec) after the car begins motion can be modeled by:

A car starts from rest and accelerates to a speed of 60 mph in 12 sec It travels 60 mph for 1 min and then decelerates for 20 sec until it comes to rest The spe class=

Respuesta :

The model of the speed of the car at different intervals is an illustration of piece-wise function.

  • The speed of the car at 1 second is [tex]\mathbf{\frac{5}{12}}[/tex]
  • The speed of the car at 12 seconds is [tex]\mathbf{\frac{5}{12}}[/tex]
  • The speed of the car at 47 seconds is [tex]\mathbf{\frac{5}{12}}[/tex]
  • The speed of the car at 74 seconds is [tex]\mathbf{\frac{5}{12}}[/tex]

(a) The speed at 1 second

This means that:

[tex]\mathbf{t = 1}[/tex]

To do this, we make use of the following function:

[tex]\mathbf{s(t) = \frac{5}{12}t^2}[/tex]

Because the domain covers [tex]\mathbf{t = 1}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{s(1) = \frac{5}{12} \times 1^2}[/tex]

[tex]\mathbf{s(1) = \frac{5}{12} }[/tex]

(b) The speed at 12 seconds

This means that:

[tex]\mathbf{t = 12}[/tex]

To do this, we make use of the following function:

[tex]\mathbf{s(t) = \frac{5}{12}t^2}[/tex]

Because the domain covers [tex]\mathbf{t = 12}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{s(12) = \frac{5}{12} \times 12^2}[/tex]

[tex]\mathbf{s(12) = 60}[/tex]

(c) The speed at 47 seconds

This means that:

[tex]\mathbf{t = 47}[/tex]

To do this, we make use of the following function:

[tex]\mathbf{s(t) = 60}[/tex]

Because the domain covers [tex]\mathbf{t = 47}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{s(47) = 60}[/tex]

(c) The speed at 74 seconds

This means that:

[tex]\mathbf{t = 74}[/tex]

To do this, we make use of the following function:

[tex]\mathbf{s(t) = \frac{3}{20}(92 - t)^2}[/tex]

Because the domain covers [tex]\mathbf{t = 74}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{s(74) = \frac{3}{20}(92 - 74)^2}[/tex]

[tex]\mathbf{s(74) = \frac{3}{20} \times 18^2}[/tex]

[tex]\mathbf{s(74) = \frac{3}{20} \times 324}[/tex]

[tex]\mathbf{s(74) = \frac{3\times 324}{20} }[/tex]

[tex]\mathbf{s(74) = \frac{972}{20} }[/tex]

[tex]\mathbf{s(74) = 48.6}[/tex]

Hence, the speed at 74 seconds is 48.6 mph

Read more about piece-wise functions at:

https://brainly.com/question/12561612

ACCESS MORE
EDU ACCESS