Respuesta :
Answer:
Explanation:
Work = F * d
m = 110 kg
a = 9.8 (acceleration due to gravity).
d = 20.9 m
F = m * a
F = 110 * 9.8
F = 1078 Newtons
Work = 1078 N * 20.9 m
Work = 10564.4 Joules
Answer:
Below
Explanation:
To find the work done by gravity on an object, you can use this formula:
Work = (mass)(gravity)(height)
We know that objects accelerate towards earth at a rate of 9.8 m/s^2 so....
Work = (0.11kg)(9.8m/s^2)(20.9m)
= 22.5302 J
For this question we need to round the final answer to 3 sig figs :
= 22.5
Therefore, the work done on the ball by gravity is 22.5 Joules
Hope this helps! Best of luck <3