Marissa can but 3 oranges for $1.35, 4 oranges for $1.80, or 5 oranges for $2.25. Marissa can buy 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag of 10 oranges for $4.25. which way costs less for 10 oranges?explain
From 3 oranges to 4 oranges, you're adding 45¢. Therefore, 1 orange is 45¢. You can then multiply 45 by 10 to get 450¢, which is $4.50. $4.25 is less than $4.50, so not following the pattern is cheaper. Hope this helps!