Product is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for dollar 39 product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost $2.79 which one is the better buy

Respuesta :

The 12 ounce bottle is a better buy as the customer spends less per ounce ($0.1158/oz) than the 24 ounce ($0.1163/oz). 
prob product B it is more better.
ACCESS MORE