This is part of my hw can you please help me out
![This is part of my hw can you please help me out class=](https://us-static.z-dn.net/files/d8e/7a08e846d725ce92cfc3d1b4f49dfb29.png)
Answer:
Which bag should Darryl buy: 12 pound
How many of those bags will he need: 7
What will be the total cost of the coffee: 176.4
Step-by-step explanation:
12 goes into 84 7 times and 12 times 7 equals 176.4
Answer:
A: 6-pound bag
B: 14
C: $172.2
Step-by-step explanation:
First, you must find each bag's price per pound.
I'm not going to write the equation out every time but the way to find this is by dividing the price by the number of pounds.
2pound bag= $2.25 per lb
6 pound bag= $2.05 per lb
8 pound bag= $2.10 per lb
12 pound bag= $2.10 per lb
The 6 pound bag is the cheapest.
then to find how many bags are needed you need to divive the number of pounds needed by six
84/6=14
14 bags that are $12.30 each is 172.2