Which contract costs more per month? An 18 month cable contract for $2070 or a 12 month contract at $1776? Which is the better deal (Unit Price)?

Respuesta :

Answer:

Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month

Step-by-step explanation:

To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.

$2070/18 months = $115 per month

$1776/12 months = $148 per month

Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month

ACCESS MORE