Respuesta :

Answer:

$1.62 per pint

Step-by-step explanation:

Since two cups equal one pint, we know four cups equals two pints

But, what we need is the price of one pint so you divide the price by two

3.24/2 = $1.62 per pint

hope this helps :)

ACCESS MORE