Respuesta :
Answer:
It should be D) Slope of 1.75
Step-by-step explanation:
Answer:
Choice D.
Step-by-step explanation:
With each purchase of a pound of nails (the actual product), the cost increases by $1.75 every time. Since you are buying a pound of nails every time, rather than a single one, the cost stays at $1.75, but if you double or triple that, the price increases by that amount ($1.75). So if you were to buy it three times, it would go like $1.75 • 3, or $1.75 + $1.75 + $1.75.