A 4-pint carton of frozen yogurt costs $11.88. What is the price per quart?
![A 4pint carton of frozen yogurt costs 1188 What is the price per quart class=](https://us-static.z-dn.net/files/ddb/dc8dcb955893bb57e73a52b41e934767.png)
Answer:
$5.94
Step-by-step explanation:
2 pints are equal to 1 quart, so 4 pints is equal to 2 quarts.
But, we only need the price of one quart, so divide the whole price by 2
$11.88/2 = $5.94 per quart