Answer:
$2.45
Step-by-step explanation:
In order to find the answer to this question you have to go off on what the question gives us to find the answer.
The grocery store characters $0.98 per pound and she has over two pounds of grapes so...
[tex]0.98+0.98=1.96[/tex]
Then she purchases another half a pound of grapes which means you need to divide the costs per pound by two.
[tex]0.98\div2=0.49[/tex]
Then add:
[tex]1.96+0.49=2.45[/tex]
[tex]=2.45[/tex]
Hope this helps.