I need help with these math questions.
Q1) You pay $2.94 for 7 bagels. What is the unit price? (1 point)
A) $0.35 per bagel
B) $0.42 per bagel
C) $0.54 per bagel
D) $0.48 per bagel
Q2) Which is the best buy? (1 point)
A) $12.60 for 7 bottles or juice
B) $10.98 for 6 bottles of juice
C) $18.10 for 10 bottles of juice
D) $16.38 for 9 bottles of juice
Number one is B, because if you do the equation 2.94(total price)/ 7(number of items) it gives you the answer $0.42 then for number two A=$1.8 B=$1.83 C=1.81 and D=1.82 leaving A with the best price per bottle of juice. Hope this helped!