Respuesta :
Answer:The correct answer is option c.
Explanation:
[tex]AgNO_3+NaCl\rightarrow AgCl+NaNO_3[/tex]
Specific heat of water = 4.18 J/g°C
Density of water = 1 g/ml
Mass of [tex]AgNO_3[/tex] solution ,m'=[tex]1 g/ml\times 200 ml= 200 g[/tex]
Mass of [tex]NaCl[/tex] solution ,m''=[tex]1 g/ml\times 100 ml= 100 g[/tex]
Since NaCl solution is present in lessor mass so, it will act limiting reagent.
Heat absorbed by the solution
[tex]Q=mc\Delta T=(m'+m'')c\Delta T=300 g\times 4.18 J/g^oC\times (0.47^oC)=589.38 J[/tex]
Heat absorbed by the calorimeter ,[tex]Q'=mc'\Delta T=c'\Delta T=105.5J/^oC\times (0.47^oC)=49.585 J[/tex]
Heat released during reaction,[tex]\Delta H_{rxn}[/tex]=49.585 J+589.38 J=638.965 J
As we know that NaCl is present as limiting reagent, the product will form according to the availability of NaCl.
Moles of NaCl in 100.0 ml of 0.100 solution = 0.01 moles
1 mol of NaCl gives 1 mol of AgCl, then 0.01 mol of NaCl will give 0.01 mol of AgCl
Heat of the reaction per 1 mol of AgCl = [tex]\frac{638.965 J}{0.01 mol}=6 63896.5 J/mol= 63.896 kJ/mol\approx 64 kJ/mol[/tex]
The heat released during the reaction that exothermic reaction's [tex]\Delta H_{rxn}[/tex] is negative.
Hence the correct answer is option c.
The ΔHrxn is -64 KJ/mol.
The equation of the reaction is;
AgNO3(aq) + NaCl(aq) -------> AgCl(s) + NaNO3(aq)
The following information are obtainable from the reaction equation;
Total volume of solution = volume of AgNO3 solution+ volume of NaCl solution = 200.0 mL + 100.0 mL = 300.0 mL
Number of moles of AgNO3 solution = 200/1000 L × 0.100 M = 0.02 moles
Number of moles of NaCl solution = 100/1000 L × 0.100 M = 0.01 moles
Temperature rise = 25.16°C - 24.69°C = 0.47°C
Mass of solution = 300 g
Heat capacity of water = 105.5 J/°C
Since NaCl is the limiting reactant, 0.01 moles of AgCl is formed.
Total heat released in the reaction = Heat absorbed by calorimeter + heat absorbed by solution
ΔH = -(mcθ + cθ)
m = mass of solution
c = heat capacity of water
θ = temperature rise
Heat absorbed by calorimeter = cθ = 105.5 J/°C × 0.47°C = 49.585 J
Heat absorbed by solution = mcθ = 300g × 4.18 J/g/°C × 0.47°C = 589.38 J
Total heat released in the reaction = -(49.585 J + 589.38 J)
ΔH = -638.965 × 10^-3 KJ /0.01 moles of AgCl
ΔHrxn = -64 KJ/mol
Learn more: https://brainly.com/question/8592296