A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $23.00. How much of each ingredient did the store use?

Respuesta :

Let

x--------> the amount of gummy candy in pounds

y--------> the amount of jelly beans in pounds

z-------->  the amount of hard candy in pounds

we know that

[tex]x+y+z=9[/tex] --------> equation [tex]1[/tex]

[tex]2x+3y+3z=23[/tex] --------> equation [tex]2[/tex]  

[tex]x=2y[/tex] --------> equation [tex]3[/tex]  

Substitute equation [tex]3[/tex] in equation [tex]1[/tex] and equation [tex]2[/tex]

[tex][2y]+y+z=9[/tex] -----> [tex]3y+z=9[/tex] ------> equation [tex]4[/tex]

[tex]2[2y]+3y+3z=23[/tex] -----> [tex]7y+3z=23[/tex] ------> equation [tex]5[/tex]  

using a graphing tool ------> Solve the system of equations

see the attached figure

the solution is the point [tex](3,2)[/tex]

[tex]z=3\ pounds\\y=2\ pounds[/tex]

Find the value of x

[tex]x=2y[/tex]

[tex]x=2*2=4\ pounds[/tex]

therefore

the answer is

the amount of gummy candy is [tex]4\ pounds[/tex]

the amount of jelly beans is [tex]2\ pounds[/tex]

the amount of hard candy is [tex]3\ pounds[/tex]

Ver imagen calculista