Respuesta :
Using probabilities concepts, it is found that:
- a) 0.5011 = 50.11% probability that the customer is at least 20 but no older than 49.
- b) 0.6617 = 66.17% probability that the customer is either older than 40 or younger than 20.
- c) 0.3233 = 32.33% probability that the customer is at least 50.
----------
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
- From the chart, the total number of customers is: 82 + 94 + 64 + 76 + 55 + 96 = 467.
----------
Item a:
- 94 + 64 + 76 = 234 customers are at least 20 but no older than 49.
- Out of 467 customers, thus:
[tex]p = \frac{234}{467} = 0.5011[/tex]
0.5011 = 50.11% probability that the customer is at least 20 but no older than 49.
----------
Item b:
- 82 are younger than 20.
- 76 + 55 + 96 = 227 are older than 40.
- 82 + 227 = 309 are either, thus:
[tex]p = \frac{309}{467} = 0.6617[/tex]
0.6617 = 66.17% probability that the customer is either older than 40 or younger than 20.
----------
Item c:
- 55 + 96 = 151 are at least than 50, thus:
[tex]p = \frac{151}{467} = 0.3233[/tex]
0.3233 = 32.33% probability that the customer is at least 50.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/15536019