1) oranges cost 1.00. How much will 5 dozen oranges cost?

2)A shade is made with 5 parts blue, 2 parts white. How many quarts of white should they mix with 8.5 quarts of blue?

3) A 12-pack of 8-ounce juice boxes costs $5.40. how much would an 18-pack cost?

Please explain your answer

Respuesta :

1) In a dozen, there are 12. Since there are 5 dozen, you would multiply 12 by 5, which is 60.
So 5 dozen oranges would cost $60.
2) For this, I'm guessing you need a ratio. So, 2 : 5 for white: blue. When can put that down to 1 white. 1: 2.5. The question (I'm unsure of) is asking ?: 8.5. 8.5÷ 2.5 = 3.4. So you'll multiply the white side as well, 1×3.4=3.4. So 3.4.
3) You need to find what one juice box would cost. So since there were 12 in the pack, you divide the cost by 12.
5.40÷12= .45
Now they are asking for an eighteen pack, so multiply what one would cost by 18.
.45×18= 8.1
It would cost $8.10.
ACCESS MORE