Answer:
Explanation:
initial height = 0.5*gt^2 = 0.5*9.8*1.5 = 7.35 m
now,
x - x0 = ut + 1/2at^2
0 - 7.35 = 50sin(30)*t + (1/2)*(-9.8)*t^2
4.9t^2 - 25t - 7.35 = 0
solving this and taking only the positive value of t
t = (sqrt(76906)+250)/98 or 5.3808 secs
a)
s = 50*cos(30 degree)*(sqrt(76906)+250)/98