The annual return is $8 per year
Cost price of stock = $55
Selling price of stock = $79
Number of years = 3 years
Annual return will be:
= (Selling price - Cost price) / Number of years.
= ($79 - $55) / 3
= $24/3
= $8
Therefore, the annual return is $8.
Read related link on:
https://brainly.com/question/23941388