Respuesta :

Answer:  0.1875 grams per cm^3

Explanation:

First we need to find the volume of the cube

volume = length*width*height = 4*4*4 = 64 cubic cm

Then we'll divide the mass over this volume to get the density

density = mass/volume

density = (12 grams)/(64 cm^3)

density = (12/64) grams per cm^3

density = 0.1875 grams per cm^3

The notation cm^3 is another way of saying "cubic centimeter" as shorthand.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico