Respuesta :
Answer:
Explanation:
Givens
vi = 50 m/s
vf = 0
a = - 9.81
t = ?
Formula
t = (vf - vi)/a
Solution
t = (0 - 50)/-9.81
t = 5.097
Notice that a is made into a minus. It does not mean subtract. It means that the direction of the projectile and gravity must go in opposite directions. You will find that direction is a critically important consideration in physics.
Answer:
It'd take it 5.10 seconds
Explanation:
At the top of the launch, it is maximum height, h
formular derivation :
At maximum height, final velocity, v is zero
From first newtons equation:
[tex]{ \sf{v = u + gt}}[/tex]
v is the final velocity
u is the initial velocity
g is acceleration due to gravity
t is the time taken
but v is zero:
[tex]0 = u + gt \\ gt = u \\ t = \frac{u}{g} [/tex]
since it is vertical motion, u = usin(theta), where angle is 90°
[tex]{ \boxed{t = \frac{u \sin( \theta) }{g} }}[/tex]
t is the time taken to reach the top of the launch:
substitute, taking g to be 9.8 m/s²
[tex]t = \frac{50 \times \sin(90 \degree) }{9.8} = \frac{50}{9.8} \\ \\ { \boxed{ \boxed{time = 5.10 \: seconds}}}[/tex]