The total distance covered by Megan after 2 hours is 6 miles
Recall :
Distance = speed × time
Time = 2 hours
Speed = 3 mph
To obtain the total distance covered by Megan, we take the product of Megan's speed and time
Hence,
Distance covered = 2 × 3 = 6 miles
Therefore, distance covered by Megan is 6 miles.
Learn more : https://brainly.com/question/18109354