Respuesta :

Answer:

40.0 mL

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula:

Volume = mass/density

From the question:

mass = 420 g

density = 10.5 g/cm³

The volume is:

Volume = 420/10.5

We have the final answer as

40.0 mL

I GOT THIS ANSWER FROM ANOTHER BRAINLY USER. PLEASE GIVE THAT PERSON A THANKS!!

https://brainly.com/question/17536550

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico