Answer:
68
Step-by-step explanation:
speed = distance/time
distance = 391 miles
time = 5 h + 45 m = 5.75 h
speed = (391 miles)/(5.75 h)
speed = 68 miles/hour
Answer: In 1 hour, it travels 68 miles.
Answer:
In 1 hour, it travels 68 miles.
Step-by-step explanation:
speed = distance/time
distance = 391 miles
time = 5 h + 45 m = 5.75 h
speed = (391 miles)/(5.75 h)
speed = 68 miles/hour