Respuesta :

Answer:

Explanation:

b) Gravity reduces the initial upward velocity to zero in a time of

t = v/g = 40/10 = 4 s

a) h =  v₀t + ½gt² = 40(4) +  ½(-10)4² = 80 m

or

v² = u² + 2as

h = (0² - 40²) / 2(-10) = 80 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS