Seriii
contestada

Light travels about 3 x 10^5 metres per second. Find the time it takes to travel 1 metre. Give your answer in standard form.

Respuesta :

Answer:

t=3.3*[tex]10^{-6}[/tex]

Step-by-step explanation:

t=[tex]\frac{S}{v}[/tex]

As

S=1m

v=3*[tex]10^{5}[/tex]ms^-1

t=[tex]\frac{1}{3*10^{5} }[/tex]

t=3.3*[tex]10^{-6}[/tex]

Answer:  According to the universe in which your light only moves at 3x10^5 meters/sec, it would take 3.333x10^-6 seconds to go 1 meter.  Where I live (Earth in the Milky Way Galaxy), light travels 3x10^8 m/s.  It only requires 3.33x10^-9 second.  So there . . .

Step-by-step explanation:

The speed of light is in units of meters/sec.   If it is 3x10^5 meters/sec, we can also write the inverse:

1 sec/3x10^5 meters  [It takes 1 sec to go 3x10^5 meters]

Do the division to find seconds per 1 meter:  3.333x10^-6 seconds.

-------

For Milky Way inhabitants, the division is 1 sec/3x10^8 meters, or 3.33x10^-9 second.  Time flies for them.

ACCESS MORE
EDU ACCESS