Respuesta :
Answer:
Loss Amount: 175; Price: 3325
Step-by-step explanation:
You can multiply 3500 by 0.05 (which is 5% in decimal) to find how much is the loss. Then, you subtract the loss from the base price to find the new price.
Answer:
Loss =175, sold = 3325
Step-by-step explanation:
He bough at 3500
So 100 percent is 3500
And they said he had a 5% loss
So in other words, he sold it to Alex at 95% of the price he bought
So
3500 x 95%
3500 x 95/100
=3325
This is the price when Hitler sold it to alex
Now how much did Hitler lose?
3500 - 3325
=175