contestada

A shot putter puts the shot at a velocity of 14 m/s (assume this represents a constant horizontal
velocity). The shot is in the air for 1.4 seconds. How far did the shot travel?

Respuesta :

S = (v-u)t/2

s = (14)1.4/2

s = 9.8m

The range of the shot will be "19.6 m". A complete solution is provided below.

The given values in the question are:

Horizontal velocity,

v = 14 m/s

Time,

t = 1.4 sec

Now,

The Range will be:

= [tex]Velocity\times Time[/tex]

By putting the given values, we get

= [tex]14\times 1.4[/tex]

= [tex]19.6 \ m[/tex]

Learn more:

https://brainly.com/question/5052191

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico