A sample of a pure substance is found to have a mass of 52.11 g. Water in the graduated cylinder has a volume of 12.5 mL. When the substance is placed in the water, it sinks and the volume of water and substance now reads 31.8 mL. What is the density?

Respuesta :

The density of the substance is 2.7 g/mL

Density of a substance is simply defined as the mass of the subtance per unit volume of the substance. Mathematically, it is expressed as:

[tex]Density = \frac{Mass}{Volume }[/tex]

With the above formula, we can obtain the density of the substace given in question as illustrated below:

Step 1

Data obtained from the question

Mass = 52.11 g.

Volume of water = 12.5 mL.

Volume of water + Subtance = 31.8 mL

Density =?

Step 2

Determination of the volume of the substance

Volume of water = 12.5 mL.

Volume of water + Subtance = 31.8 mL

Volume of substance =?

Volume of substance = (Volume of water + Subtance) – (Volume of water)

Volume of substance = 31.8 – 12.5

Volume of substance = 19.3 mL

Step 3

Determination of the density of the substance

Mass of substance = 52.11 g.

Volume of substance = 19.3 mL

Density =?

[tex]Density = \frac{Mass}{Volume } \\\\Density = \frac{52.11 }{19.3}[/tex]

Density = 2.7 g/mL

Therefore, the density of the substance is 2.7 g/mL

Learn more: https://brainly.com/question/24460125

ACCESS MORE
EDU ACCESS