The vapour pressure of the solution is 752 Torr from Raoult's law .
Mass of solute (m1) = 40.0 g
Mass of solvent(m2) = 400.0 g
Vapor pressure of solution (p) = ?
vapor pressure of pure water (p°) = 760 Torr
From Raoult's law
p = X p⁰
X = number of moles of solvent / number of moles of solution
number of moles of solvent, n₁ = mass in grams / molar mass = 400.0 g /18g/mol = 22.22 moles
number of moles of solute, n₂ = mass in grams / molar mass = 40.0 g/ 342.3 g/mol = 0.12 moles
total number of moles, n₁ + n₂ = 22.22 moles + 0.12 moles = 22.34 moles
moles fraction of water, X = 22.22 moles/22.34 moles = 0.99 moles
From Raoult's law;
p = p⁰ X
p = 760 Torr * 0.99 moles
p = 752 Torr
Learn more; https://brainly.com/question/12497797