Respuesta :

(amount of heat)Q = ? , (Mass) m= 4 g , ΔT = T f - T i = 180 c° - 20 °c = 160 °c ,

Ce = 0.093 cal/g. °c

Q = m C ΔT

Q = 4 g × 0.093 cal/g.c° × ( 180 °c- 20 °c )

Q= 4×0.093 × 160

Q = 59.52 cal

I hope I helped you^_^

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico