Emma had 10 Balls in a bag. The balls were numbers 1 through 10. She wanted to test the probability of drawing a ball that is a multiple of 3.
Also, write a prediction about if there is an unlikely, impossible, likely, even, or certain change of drawing a multiple of 3.

Respuesta :

Answer:

  • 30%
  • Unlikely

Step-by-step explanation:

The balls - multiples of 3 are:

  • 3, 6 and 9

The probability of a multiple of 3 is:

  • 3 out of 10 or
  • P = 3/10 = 30%

30% probability is in the range 0%-50% so this event is unlikely

  • Total balls=10
  • Multiples of 3=3,6,9

Total multiples=3

[tex]\\ \sf\longmapsto P(3)=\dfrac{Multiples\:of\:3}{Total \:balls}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto P(3)=\dfrac{3}{10}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto P(3)=30\%[/tex]

  • It is <50%;

So it is unlikely to happen.

ACCESS MORE
EDU ACCESS