Answer:
Step-by-step explanation:
Let the salary in the previous year = $ x
Now the salary = $ (x +1000)
This year savings = $ 5720
13% * (x + 1000)= 5720
0.13 *(x + 1000) = 5720
0.13*x + 0.13*1000 = 5720
0.13x + 130 = 5720 {subtract 130 from both sides}
0.13x = 5720 - 130
0.13x = 5590 {Divide both sides by 0.13}
x = 5590/0.13
x = $ 43000
Sandra's previous year salary = $ 43000