contestada

26 POINTS HELP ASAP!


A banker has an annual income of $75,234. The income tax she has to pay is 7%. What is the amount of income tax the banker has to pay?
(NUMBERS ONLY NO $ SIGN NO COMMA)

Respuesta :

The answer is 5,266.38

Word Problem:

A banker has an annual income of $75,234. The income tax she has to pay is 7%. What is the amount of income tax the banker has to pay?

Solution:

To solve the problem, we need to use the formula. P = B × R

  • Percentage = Base × Rate
  • P = B × R
  • P = 75,234 × 7%
  • P = 75,234 × 0.07
  • P = 5,266.38

Answer:

  • Therefore, the amount of income tax the banker has to pay is 5,266.38.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico