Respuesta :

We know at NTP each gas has 22.4L of volume .

[tex]\boxed{\sf 1mol\:of\:CO_2=22.4L=44g}[/tex]

Hence 1g of CO2 contain

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{22.4}{44}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 0.5L[/tex]

Now 44.4g of CO_2 has

[tex]\\ \sf\longmapsto 0.5\times 44.4=22.2L[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS