Respuesta :
The given sample of 10 grams shows the mass of the following compounds.
(LiCl, LiBr, LiF, LiI).
To arrange them in hierarchical order from the least to the greatest, we need to determine their respective number of moles because it is directly proportional to their atomicity.
By using the formula:
[tex]\mathbf{Number \ of \ moles = \dfrac{mass}{ molar \ mass}}[/tex]
For LiCl, its molar mass = (42.39) g/mol
[tex]\mathbf{Number \ of \ moles = \dfrac{10 \ g}{42.39 \ g/mol}}[/tex]
number of mole for LiCl = 0.2359 moles
For LiBr, its molar mass = (86.85) g/mol
[tex]\mathbf{Number \ of \ moles = \dfrac{10 \ g}{86.85 \ g/mol}}[/tex]
number of mole for LiBr = 0.1151 moles
For LiF, its molar mass = (25.94) g/mol
[tex]\mathbf{Number \ of \ moles = \dfrac{10 \ g}{25.94 \ g/mol}}[/tex]
number of mole for LiF = 0.3855 moles
For LiI, its molar mass = (133.85) g/mol
[tex]\mathbf{Number \ of \ moles = \dfrac{10 \ g}{133.85 \ g/mol}}[/tex]
number of mole for LiI = 0.0747 moles
Therefore, we can conclude that the samples in hierarchical order from the least to the greatest is as follows:
LiI < LiBr < LiCl < LiF
Learn more about atomic numbers here:
https://brainly.com/question/17274608?referrer=searchResults