Respuesta :
Answer:
You bought 9 notepads.
Step-by-step explanation:
Buying two $5 magazines will cost $10. That means there's still $27 left to spend on notepads. If one notepad costs $3, then 27 / 3 = 9.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
5x2=10
10+3x=37
3x=37
x=9
btw = notepads ur welcome!