contestada

Aaron is going to see a movie and is taking his 2 kids. Each movie ticket costs $15 and there are an assortment of snacks available to purchase for $3.50 each. How much total money would Aaron have to pay for his family if he were to buy 2 snacks for everybody to share? How much would Aaron have to pay if he bought x snacks for everybody to share?