A bag of kibble and 4 cans of cat food cost $8.40. The kibble
costs $6. Use the equation 4x+6= 8.40 to find x, the cost of
one can of cat food.
A $0.65
B $0.60
C $0.30
D$0.70

Respuesta :

Answer:

B: $0.60

Step-by-step explanation:

4x+6=8.40

4x=2.40

2.40 / 4 = .6

.6 = 0.60 or 60 cents

Answer:$0.60

Step-by-step explanation:

A bag a kibble is 6$

Subtract the cost for the kibble to the cost of all products.

  $8.40

-  $6.00  

  $2.40...  is the cost for all 4 cans of cat food.

Then divide $2.40 by 4... That will be B) $0.60