A jazz band wants to sell $6,558 worth of tickets. If each ticket costs $6, how many tickets will the band have to sell to meet its goal?

Respuesta :

Answer:

1093 tickets

Step-by-step explanation:

Take the total amount and divide by the amount per ticket to determine the number of tickets

6558/6

1093 tickets

Answer:

The band have to sell 1093 Ticket to meet its goal

Step-by-step explanation:

Total cost = $6,558

Per Ticket cost =$6

formula:

No of Tickets = Total cost of Ticket ÷  Per Ticket Cost

                       = 6558 ÷ 6

No of Tickets = 1093

Check:

Total Cost = No of Ticket × Per ticket cost

                 = 1093 × 6

Total Cost =$6558

ACCESS MORE
EDU ACCESS