Answer:
a) [tex]N_2=0.8mol/L[/tex]
b) [tex]O_2=0.2mol/L[/tex]
c) [tex]NO=0.16mol/L[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Moles 0f Nitrogen [tex]N_2=0.4[/tex]
Moles 0f Oxygen [tex]O_2=0.1[/tex]
Volume Decrease [tex]V_2=0.5L[/tex]
Generally, the equation for Concentration is mathematically given by
[tex]C=\frac{moles}{V}[/tex]
For Nitrogen
[tex]N_2=\frac{0.4}{0.5}[/tex]
[tex]N_2=0.8mol/L[/tex]
For Oxygen
[tex]O_2=\frac{0.1}{0.5}[/tex]
[tex]O_2=0.2mol/L[/tex]
For Nitrogen
[tex]NO=\frac{0.08}{0.5}[/tex]
[tex]NO=0.16mol/L[/tex]