XYZ Corporation's standards call for 1,000 direct labor-hours to produce 250 units of product. During October the company worked 1,250 direct labor-hours and produced 300 units. The standard hours allowed for October would be:

Respuesta :

Answer:

Standard hours= 1,200 hours

Explanation:

Giving the following information:

XYZ Corporation's standards call for 1,000 direct labor-hours to produce 250 units of product.

During October the company worked produced 300 units.

First, we need to calculate the standard hour per unit:

Standard hour per unit= 1,000 / 250= 4 hours per unit

Now, the standard hours allowed for 300 units:

Standard hours= standard hour per unit*number of units

Standard hours= 4*300

Standard hours= 1,200 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS