Respuesta :

Answer:

Value of tan( π/3 ):

[tex]{ \tt{ \frac{\pi}{3} = \frac{180}{3} = 60 \degree }}[/tex]

60° lies within the first quadrant.

[tex]{ \sf{ \tan( \frac{ \pi}{3} ) = ( \frac{1}{2} , \: \frac{ \sqrt{3} }{2}) }}[/tex]

Since it's a half:

[tex]{ \boxed{ \sf{ \tan( \frac{\pi}{3} ) = \sqrt{3} }}}[/tex]

Length of hypotenuse:

[tex]{ \bf{ \sin(31 \degree) = \frac{16.5}{h} }} \\ { \sf{h = 32.04}}[/tex]

Hypotenuse = 32.0

ACCESS MORE
EDU ACCESS