TB MC Qu. 08-104 Marlow Company purchased a point of... Marlow Company purchased a point of sale system on January 1 for $3,400. This system has a useful life of 10 years and a salvage value of $400. What would be the depreciation expense for the first year of its useful life using the double-declining-balance method

Respuesta :

Answer:

$680

Explanation:

Calculation to determine What would be the depreciation expense for the first year of its useful life using the double-declining-balance method

Depreciation expense=3400*(100%/10 * 2)

Depreciation expense=3400*.2

Depreciation expense= 680

Therefore What would be the depreciation expense for the first year of its useful life using the double-declining-balance method is $680

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico