Mis Gurung is a bank Manager in a development bank. She draws Rs 75000 every month and a Dashain bonus of one months salary. Find her income tax in a year. ​

Respuesta :

Answer:

With new regime is 183,750Rs

Step-by-step explanation:

I. 75,000 * 13 [12 months + 1 month bonus] = 975,000

II. Ms.Gurung tax rate will be ₹37500 + 15%

III. Perform ratio x/975,000 = 15/100 [15% is 15/100] = 146,250

IIII. ₹37500 + 146,250 = 183,750Rs

It depends on how tax rate will costs, could be more or less.

ACCESS MORE
EDU ACCESS