The LEAST selling price of the laptop should be ;
$1024.1 in other to avoid loss.
Price of laptop = $770
Tax = 20%
VAT = 13%
TO avoid loss ;
both the VAT percentage and TAX must be added to the price of the laptop:
Total percentage = VAT + TAX = (20 + 13) = 33%
THEREFORE, Least selling price should be :
Price of laptop * (1 + 33%)
770 * 1.33
= $1024.1
Learn more about TAX :
https://brainly.in/question/31818297