A wire carries a current of 0.66 A. This wire makes an angle of 58° with respect to a magnetic field of magnitude 5.50 10-5 T. The wire experiences a magnetic force of magnitude 7.10 10-5 N. What is the length of the wire?

Respuesta :

Answer:

The length of the wire is "1.93 m".

Explanation:

Given:

Current,

I = 0.66 A

Angle,

[tex]\Theta[/tex] = 58°

Magnetic field of magnitude,

F = [tex]5.5\times 10^{-5}[/tex] N

The length of the wire will be:

⇒ [tex]F = B\times I\times L\times Sin \Theta[/tex]

or,

⇒ [tex]L = \frac{F}{B\times I\times Sin \theta}[/tex]

By putting the values, we get

       [tex]=\frac{5.5\times 10^{-5}}{0.66\times 5.1\times 10^{-5}\times Sin \ 58^{\circ}}[/tex]

       [tex]=\frac{5.5}{2.828}[/tex]

       [tex]=1.93 \ m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico