g An aqueous solution of nitric acid is standardized by titration with a 0.137 M solution of calcium hydroxide. If 19.0 mL of base are required to neutralize 21.8 mL of the acid, what is the molarity of the nitric acid solution

Respuesta :

Answer:

M of HNO₃ is 0.119M

Explanation:

A basic concept of titration is that in equivalence point:

mmoles of acid = mmoles of base

We have data from base and we only have data from volume of acid.

In a case our titration is a strong acid against a strong base.

We apply formula:

M of acid . Vol of acid = M of base . Vol of base

M of acid . 21.8 mL = 0.137M . 19 mL

M of acid = (0.137M . 19 mL) / 21.8 mL

M of acid = 0.119 M

When we neutralize all the titrant we reach the equivalence point.

At this point, pH = 7

2HNO₃  +  Ca(OH)₂ → Ca(NO₃)₂ +  2H₂O

ACCESS MORE
EDU ACCESS