At a local company, 15% of the employees are women. every day, 9% of them bring their lunch to work, while only 3% of the men bring lunch. Find the probability that a randomly selected employee
a. is a woman goven that the person brings their lunch to work.
b. brings their lunch to work given that person is a woman.
c. is a woman given that the person brings their lunch to work.

Respuesta :

Answer:

a) 0.3462 = 34.62% that a randomly selected employee is a woman given that the person brings their lunch to work.

b) 0.09 = 9% probability that a randomly selected employee brings their lunch to work given that person is a woman.

c) 0.3462 = 34.62% that a randomly selected employee is a woman given that the person brings their lunch to work.

Step-by-step explanation:

Conditional Probability

We use the conditional probability formula to solve this question. It is

[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]

In which

P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.

[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.

P(A) is the probability of A happening.

Questions a/c:

Questions a and c are the same, so:

Event A: Brings lunch to work.

Event B: Is a woman.

Probability of a person bringing lunch to work:

9% of 15%(woman)

3% of 100 - 15 = 85%(man). So

[tex]P(A) = 0.09*0.15 + 0.03*0.85 = 0.039[/tex]

Probability of a person bringing lunch to work and being a woman:

9% of 15%, so:

[tex]P(A \cap B) = 0.09*0.15[/tex]

Desired probability:

[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.09*0.15}{0.039} = 0.3462[/tex]

0.3462 = 34.62% that a randomly selected employee is a woman given that the person brings their lunch to work.

Question b:

Event A: Woman

Event B: Brings lunch

15% of the employees are women.

This means that [tex]P(A) = 0.15[/tex]

Probability of a person bringing lunch to work and being a woman:

9% of 15%, so:

[tex]P(A \cap B) = 0.09*0.15[/tex]

Desired probability:

[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.09*0.15}{0.15} = 0.09[/tex]

0.09 = 9% probability that a randomly selected employee brings their lunch to work given that person is a woman.

ACCESS MORE
EDU ACCESS