Calculate the percent error in the atomic weight if the mass of a Cu electrode increased by 0.4391 g and 6.238x10-3 moles of Cu was produced. Select the response with the correct Significant figures. You may assume the molar mass of elemental copper is 63.546 g/mol. Refer to Appendix D as a guide for this calculation.

Respuesta :

Answer:

10.77%

Explanation:

Molar mass of Cu = mass deposited/number of moles of Cu

Molar mass of Cu = 0.4391 g/6.238x10^-3 moles

Molar mass of Cu = 70.391 g/mol

%error = 70.391 g/mol - 63.546 g/mol/63.546 g/mol × 100

%error = 10.77%

ACCESS MORE
EDU ACCESS