Company X has 2 million shares of common stock outstanding with a book value of $2 per share. The stock trades for $3 per share. It also has $2 million in face value of debt that trades at 90% of face value. What is the debt ratio that should be used to calculate WACC

Respuesta :

Answer:

23.08%

Explanation:

The computation of the debt ratio is shown below:

Debt amount

= 2 million × 0.90

= 1.80 million

And,

Equity amount

= 2 million × 3

= 6 million

Now

debt ratio = debt amount  ÷ (amount of debt + amount of equity)

= 1.80 million ÷ ( 6 million + 1.80 million)

= 23.08%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico